Location Wiejska 52, 33-380 Krynica-zdrój
Clock PN-Pt: 7:00 - 15:00
Telefon Tel: +48 18 471 21 76
Facebook Facebook

Ciekawostki

Aktualnie jesteś tutaj: Strona Główna > Ciekawostki
A A A

Balneologia to samodzielna dziedzina wiedzy medycznej wykorzystująca do leczenia, profilaktyki, rehabilitacji i częściowo diagnostyki naturalne surowce lecznicze tj. wody mineralne, gazy lecznicze, peloidy i walory klimatyczne. Droga rozwoju i ewolucji balneologii jest bardzo długa, począwszy od wiedzy czysto doświadczalnej, empirycznej, wykorzystywanej najczęściej przez nielekarzy, poprzez stosowanie wybranych i sprawdzonych w praktyce metod fizykalnych wspomagających medycynę kliniczną, aż do stworzenia odrębnej dziedziny medycznej opartej na naukowych podstawach. Dziedzina ta nosiła różne nazwy: przyrodolecznictwo, balneologia, medycyna fizykalna, medycyna uzdrowiskowa, fizjoterapia.

Aktualnie ta właśnie dyscyplina medyczna nazywana jest balneologią i medycyną fizykalną. W ciągu ostatnich 100 lat cieszyła się większym lub mniejszym powodzeniem. Stopień akceptacji przez społeczeństwo naturalnych metod leczniczych był w ciągu tego okresu bardzo różny. W XIX wieku była cenioną metodą leczniczą, następnie w okresie szybkiego postępu cywilizacyjnego i co za tym idzie rozwoju nauk podstawowych, a przede wszystkim w wyniku rozwoju chemioterapii, balneologia znalazła się na drugim planie. Korzystano wówczas z metod, jak się uważało skutecznych, a przede wszystkim działających natychmiastowo. Człowiek współczesny spieszy się coraz bardziej, niecierpliwią go więc metody działające z pewnym opóźnieniem.

Obecnie naturalne metody lecznicze przeżywają renesans. Główną przyczyną tego zjawiska jest z jednej strony lepsze poznanie skutków ubocznych "cudownych" leków farmakologicznych, a z drugiej - postęp wiedzy balneologicznej. Owocuje to coraz efektywniejszymi metodami leczniczymi, oraz rozszerzeniem zakresu chorób leczonych w uzdrowiskach.

Powiązania

Poczuj wolność

To doskonała naturalna woda mineralna, której skład nienaruszony przez wieki jest najcenniejszym
darem natury. Wydobywana ze złoża podziemnego - odwiert P-I w Krynicy Zdrój.


Zapraszamy do kontaktu

Masz pytania, wątpliwości bądź po prostu chcesz porozmawiać o wodzie. Zapraszamy:


Zobacz również
Mineral Complex - rozlewnia wody mineralnej. Wszelkie prawa zastrzeżone